Nejlepší výpěstky letošní sezóny

Zahradnická výstava Flora Olomouc-Hortikomplex se opět po roce stala výkladní skříní našich ovocnářů a zelinářů – přehlídkou nejlepších výpěstků letošní sezóny. Souběžně s výstavou se tradičně konal i festival gastronomie a nápojů Olima. Nechyběly ani opulentní květinová aranžmá zkrášlující interiéry sakrálních staveb Olomouce.

Výstavní akce se konala pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka, v té době úřadujícího hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka, ministra zemědělství Miroslava Tomana a ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Hlavním tématem výstavy instalované v pavilonu A se stala Zdravá rostlina. Autorka expozice, floristka Pavla Švecová, touto formou poukázala na skutečnost, že zdravé životní prostředí stojí na počátku řetězce, jehož součástí je zdravá rostlina, zdravá potravina, zdraví lidé. Prostřednictvím výstavy návštěvníky seznámila se ,,strašáky“, se kterými se nejenom velkopěstitelé, ale i drobní pěstitelé na svých polích a zahradách musí vypořádat, aby dosáhli dobré sklizně ovoce a zeleniny. Výstavní expozice s prezentací výpěstků členů Ovocnářské unie ČR a Zelinářské unie Čech a Moravy tak doplňovaly nástěnné postery s názorným vyobrazením nejzávažnějších škodlivých škůdců a chorob vyskytujících se na ovocných dřevinách a zelenině.

Dominantou hlavního pavilonu se stal strom života, stylizovaný mohutný strom s košatou korunou, pod jehož větvemi se rozprostíraly výstavní expozice. Druhově i odrůdově pestrou paletu ovoce a zeleniny doplňovaly plošné aranže ze stovek pestrobarevných květů jiřinek a chryzantém.

 

 

Oceněné výpěstky

Flora Olomouc-Hortikomplex se každoročně stává přehlídkou výpěstků našich ovocnářů a zelinářů. Stalo se již tradicí, že první den konání výstavy jsou oceněny výpěstky v jednotlivých kategoriích. Letošní výsledky jsou následující:

Obor zelinářství

■ Košťálová zelenina

  1. Zelí hlávkové bílé Agressor (pěstitel: ZP Otice, a. s.). Polopozdní nenáročná hybridní odrůda dosahuje výnosu 6 kg/hlávka. Nesklizené na poli nepuká, vyniká dlouhou dobou skladování.
  2. Kapusta hlávková Wirosa (pěstitel: Ing. Iva Budínová, člen Odbytového družstva Litozel).
  3. Květák SV 5818 (pěstitel: Agrokomplex Ohře a. s., člen Odbytového družstva Litozel).

 

Celý text článku včetně fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 11/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *